BURUNA MİKRO YAĞ ENJEKSİYONU

Burun yağ transferi basit şekilde dolgu işlemi uygulanarak ameliyat kullanmadan yapılan estetik operasyonu olarak uygulanmaktadır. Yağ transfer işlemi son dönemlerde estetik operasyonları sınıflarında birçok alanda uygulanabilmektedir. Son dönemlerde burun için yapılan yağ enjeksiyon uygulamaları kolay ve etkili sonuç alınmasına yardımcı olmaktadır.

Burun dolgusu ile giderilebilecek sorunlar arasında;

  • Burun kemeri
  • Burun sırtı
  • Burun asimetrisi
  • Burun ucu kaldırma
  • Burun estetik ameliyatı sonrası oluşan yüzeysel sorunlar
  • Burun kanadı düzeltilmesi
  • Burun – alın – dudak uyumu düzeltilebilir.

Daha önceden burun ameliyatı geçirmiş kişilerin sorunsuz bir şekilde tekrar buruna mikro yağ enjeksiyonu uygulanabilmektedir.

Buruna Mikro Yağ Enjeksiyonu

Burun Dolgusu Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gereken

Buruna mikro yağ enjeksiyonu işlemleri öbür boyu kalıcı bir işlem olmamaktadır. Hastanın yapısı ve uygulama yapacak ekibe göre değişiklik göstermesinden dolayı operasyon öncesinde doktorunuzun ortalama ne kadar süre kalıcı olacağını bildirmektedir. Bu süre sonunda transfer edilen yağ dokuları zamanla eriyeceği için burun eski haline dönecektir. Uygulama sonrası eskiye dönüş başladıktan sonra tekrar aynı işlemin uygulanmasında bir sakınca bulunmamaktadır.
Yağ dokusu işlemi olmasından dolayı kişilerde yağ dokusu gelişimi 18 yaşına kadar devam ettiğinden dolayı operasyonun 18 yaşını doldurmuş kişilere yapılması tavsiye edilmektedir. Fakat bazı 18 yaş altı hastalarda dış görünümden dolayı oluşabilecek psikolojik sorunlardan dolayı aile onayı alındıktan sonra buruna mikro yağ enjeksiyonu işlemi yapılabilmektedir. Tek dikkat edilmesi gereken konuların başında hastanın burun gelişim yapısını tamamlaması gerekmektedir. Burun gelişimi tamamlanmayan hastalarda operasyon sonrası tekrar bozulmalar oluşabilmektedir.
 
Buruna mikro yağ enjeksiyonu hakkında bilinmesi gereken konuların başında çok ileri olmayan sorunlarda fayda göstermesidir. Burundaki sorunlar ileri derece ve kemik yapısı ile alakalı olması durumunda cerrahi işleme gerek görülmektedir. Yağ transfer işlemi belli bir düzeye kadar düzeltmeye imkan sağlamış olduğundan kontrol sırasında yapılacak uygulama yöntemini doktorunuz belirleyecektir.
 
Genelde burun dolgusu ile botoks işlemi karıştırılmaktadır. Botoks işlemi genelde burun ucunu kaldırmak için kullanılmaktadır. Fakat buruna mikro yağ enjeksiyonu ile botoks işlemi aynı anda uygulanabilmektedir.
 
Basit estetik operasyonu olmasından dolayı işlemler 1 saat içinde tamamlanabilmektedir. İşlemin süresi dolgu için kullanılacak malzeme ile alakalı olabilmektedir. Genelde hastanın uygun bölgesinden alınan yağ dokusu ile yapılan operasyonlarda ilave yağ alma operasyonu da uygulanacağı için toplam süre 2 saat gibi bir süreyi bulabilmektedir.
 

Buruna Mikro Yağ Enjeksiyonu Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Basit estetik operasyon olmasından dolayı ciddi oranda komplikasyonları bulunmamaktadır. Operasyon sonrası geçici olacak şekilde burun bölgesinde morluklar ve şişmeler görülebilmektedir. Operasyon sırasında genelde ciddi ağrı ve acı olmayacağı için anestezi işlemi uygulanmaktadır. Sadece ufak iğne batması hissi oluşmaktadır. Bu hissi de yaşamak istemeyen hastalara basit lokal anestezi işlemi uygulanmaktadır. Operasyonların ağrısız geçmesinde en büyük avantaj kullanılacak dolgu malzemesinin anestezik özelliği bulunur ve uygulama öncesinde bölgeye anestezik krem uygulaması yapılması herhangi bir ağrı duyulmamasına fayda sağlamaktadır.

Operasyon sonrasında hastanede yatış yapmaya gerek kalmadan uygulama sonrasında tabucu edilebilmektedir.

Her estetik operasyonunda olduğu gibi nadir olarak görülse de aşağıdaki belirtilen yan etkileri olabilmektedir.

  • Alerjik reaksiyon
  • Uygulama bölgesinde enfeksiyon (Basit antibiyotikler ile giderilebilmektedir. Fakat antibiyotik kullanıma duyarlılığı olan kişilerin doktorlarına bilgi vermesi gerekmektedir)
  • Granülom oluşumu

Buruna mikro yağ enjeksiyonu uygulamasından sonra komplikasyon görülmesi aslında uygulama yapacak ekibe bağlı olmaktadır. Operasyon öncesi, sırası ve sonrasında gerekli bütün incelemeleri yaptıktan sonra risksiz bir ameliyat imkanı sağlayabilirler.

Operasyondan sonra nasıl bir görünüme ulaşacağınız hakkında doktorunuzdan bilgi talep edebilirsiniz. Gelişmiş teknoloji kullanan estetik uzmanları artık bilgisayar ortamında operasyon sonrası hastanın nasıl bir görünüme ulaşacağını bilgisayar üzerinden gösterebilmektedir. Bu tür sunumlar ile öncesi ve sonrası oluşacak görüntüyü yan yana getirerek farkı çok daha iyi kavrayabilirsiniz.

Buruna Mikro Yağ Enjeksiyonu Burundaki Fonksiyon Sorunlarını Düzeltebilir Mi?

Yüzeysel düzeltme estetiği olmasından dolayı nefes alma, kemik, septum eğrilikleri, valv yetmezliği gibi sorunlar yat transfer işlemi ile giderilmemektedir. Fakat bazı hafifi durumlarda burun valv açısında yapılacak düzeltme ile nefes alma konusunda düzelme işlemi sağlanabilmektedir. Genel olarak sadece dış görünüm düzeltme işlemi olarak görülmesi gerekmektedir.

Tamponsuz Burun Estetiği

Burun Dolgusunda Kullanılan Madde Nedir?

Dolgu için farklı malzemeler kullanılıyor olmasına rağmen genelde hastanın vücudundan alınan yağ dokularının medikal dolgular ile karıştırılması ile oluşturulmaktadır. İşlem için kullanılan özel kanüller yardımı ile hastanın karın, uyluk ve kalça gibi bölgelerinden alınan yağ dokuları belli karışım seviyesine getirildikten sonra uygulama yapılacak bölgeye transfer edilmektedir. Yağ alınacak bölgeye genelde lokal anestezi işlemi uygulanmaktadır.

Buruna Mikro Yağ Enjeksiyonu Fiyatları Nelerdir?

Operasyonun hangi boyutta yapılacağından operasyonu yapacak ekip ve sağlık tesisine kadar birçok etken operasyon fiyatlarına etki etmesinden dolayı doktorunuzdan muayene sırasında tam fiyat bilgisi alabilirsiniz. Fakat burun için uygulanan geçmiş klasik cerrahi operasyonlara göre çok daha uygun fiyat ile yapılmaktadır. Basit işlem sınıfında olmasından dolayı ülkemizde birçok estetik merkezinde uygulanabilmektedir.