MEME KÜÇÜLTME

Estetik operasyonları arasında en çok kullanılan yöntemlerin arasında göğüs büyültme olarak görülse de son zamanlarda gelişen teknolojiler sayesinde meme küçültme operasyonları da uygulanmaya başlanmaktadır. Özellikle büyük memeler neden olduğu bazı sağlık sorunları küçültmeye operasyonlarına ihtiyaç duyabilmektedir. Bu sorunların arasında;

 • Kişilerin kendine olan özgüvenlerini kaybetmesi ve fiziksel aktivitelerin kısıtlamasına neden olmaktadır.
 • Özellikle yaz aylarından meme bölgesinin karın bölgesi ile sürekli temas halinde olmasından dolayı pişik ve koku yapabilmektedir.
 • Omuz ağrıları başta olmak üzere boyun ve sırt ağrıları
 • Sütyenlerin ağırlıktan dolayı askılarının vücutta oluşturduğu çukur görüntüler
 • İki meme arasında asimetri bir görünüm olmasından dolayı oluşabilecek psikolojik rahatsızlık
Meme Küçültme Estetiği

Meme Büyümesinin ve Sarkmasının Sebepleri

Genetik olmakla beraber ağırlıklı olarak aşırı kilo sorunu ve gebelik dönemlerinde sürekli emzirme göğüslerde sarkma ve büyümelere neden olabilmektedir.

Meme Küçültme Estetiği Sonrası Anneler Emzirme Yapabilir Mi ?

En çok merak edilen konuların başında ameliyat sonrası emzirme yapısının durumu olmaktadır. Tamamen hastanın meme büyüklüğü ile kaynaklanmaktadır. Aşırı büyük meme sorunlarının dışında emzirme yapısı bozulmamaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Operasyonu İzi

Cerrahi bir işlem olmasından dolayı memenin alt bölgelerinde operasyon izleri kalabilmektedir. Küçültme tekniği ile alakalı olmak üzere izlerin belirginliği de değişim gösterebilmektedir. Genelde meme küçültme ameliyatından sonra memenin baş kısmının etrafında basit izler kalabilmektedir. Fakat zamanla iyileşme sürecinin etkisi ile beraber izlerde silinme oluşmaktadır. İzlerin komple kaybolmadığını hastaların bilmesi gerekmektedir. Bazı hastalarda bu izler sorun oluşturabildiği için operasyon öncesinden doktorlarından kesinlikle tam bilgi almaları ve izin ne boyutta olacağını başka operasyon resimleri ile karşılaştırmaları tavsiye edilmektedir. İzlerin hepsi meme başı etrafında olmasından dolayı elbise dışında belli olmamaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatlarında Kanser Riski Oluşabilir Mi ?

Yapılan bütün uygulama sonrası takipler meme küçültme estetiği sonrasında kanser riski oluşturacak herhangi bir bulgu bulunmamaktadır. Fakat özellikle annesinde ve yakın akrabalarında meme kanseri bulunan hastaların ameliyat sonrası dönemlerde belli periyotlar ile kanser testleri yaptırması tavsiye edilmektedir. Meme küçültme ameliyatı sonrası çıkartılan fazla dokunun her türlü ihtimalin değerlendirilmesi için patoloji testi yaptırılarak herhangi bir bulgunun gözden kaçmaması da sağlanabilmektedir. Amerika’da yapılan araştırmalarda meme dokusunun büyük bölümü çıkartıldığından dolayı kanser riski azaldığı tahmin edilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası

Teknolojinin gelişmesi sayesinde bütün estetik operasyonlarında deri altı kanamaları dışarı atılmasına imkan sağlan drenler meme küçültme ameliyatlarında genelde kullanılmamaktadır. Fakat çok büyük memelerde operasyon yapılacak ise çıkartılan parçanın boyutlarının büyük olmasından dolayı drenlerin kullanılması gerekebilmektedir. Ameliyat sonrası genelde hasta 24 saat sonra taburcu olabilmektedir. Ameliyat sonrası 14-15 gün boyunca kontroller devam etmektedir ve ameliyat sonrası uygun sütyenlerin belli bir süre kullanılması gerekmektedir. Ameliyattan 2. Hafta sonrasında dikişler alınarak iyileşme süresinin hızlanması sağlanmaktadır.

Meme küçültme ameliyatı sonrası hastalar 4-5 gün sonra banyo yapabilmektedir. İyileşme süreci ve normal günlük aktiviteler için 7-8 günlük dinlenme süresi yeterli olmaktadır.

Meme küçültme estetiği uygulanacak hastaların merak ettiği konuların başında ameliyat sonrası ağrı oluşumu konusudur. Bütün cerrahi işlemlerde olduğu gibi göğüs küçültme ameliyatları sonrasında ağrılar oluşabilmektedir. Fakat bu ağrılar önceden ön görülebildiği için doktor tarafından verilecek güçlü ağrı kesicilerin kullanılması yeterli olmakta ve hastayı rahatsız edecek herhangi bir ağrı duyulmamaktadır.

Meme Küçültme Estetiğinde Hangi Boyutlara Ulaşılabilmektedir ?

Meme Estetiği

Hastanın omuz, göğüs çevresi ve vücut yapısı ile bağlantılı olmakla beraber hastanın istediği sağlıklı yapıya ulaşmasını sağlayacak boyutlara kadar ameliyat yapılabilmektedir.

Memenin hangi boyutlara düşeceği ve özellikle ameliyat sonrası emzirme yapısının kaybolup kaybolmayacağı konusunda doktor tarafından hastaya gerekli bilgilendirme yapılabilmektedir. Gelişen teknolojiler sayesinde artık hastaların ameliyat öncesi ve sonrası oluşacak görüntüsü hastanın kendi vücudu üzerinde bilgisayarlı ortamlarda gösterilebilmektedir. Bu konuda kesinlikle operasyonu yapacak ekipten bu hizmetin istenmesi gerekmektedir.

Meme Küçültme Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cerrahi işlem olmasından dolayı ameliyat sonrası enfeksiyon oluşum riskine karşı antibiyotik kullanımı uygulanmakta ve hastanın en az evinde 3-4 gün istirahat etmesi yeterli olabilmektedir.

 • Ameliyat sonrası pansumanların aksatılmadan yapılması gerekmektedir
 • Ağrı oluşumlarına karşı doktor tarafından verilecek uygun ağrı kesicilerin kullanılması
 • Ameliyat sonrası 3-4 hafta ağır spor ve ağır kol hareketleri yapılmaması gerekmektedir.
 • 25-30 gün sonra spor aktivitesi yapmak isteyen hastalar ağır spor olmamakla beraber sporcu sütyeni giymeleri ile basit spor aktivitelerini yerine getirebilirler. Genelde hafifi yürüyüşler tavsiye edilmektedir. Ağır spor aktiviteleri göğüs içinde kanama riski oluşturacağından doğru doktorun uygun göreceği süre boyunca uzak durulması gerekmektedir.
 • Meme yapısının tam istenen yapıya ulaşması 6-12 ay arasında olacağının bilinmesi gerekmektedir.
 • İyileşme süresinin başarılı geçmesi ve yara bölgesinde deformasyon oluşmaması için ameliyat sonrası en az 30-45 gün sigara gibi tekel ürünlerinin kullanılmamasına dikkat edilmeli. Sigara kullanımı doku ve deri bölgelerinde kan akşını azaltacağından dolayı doku beslenmesinin yetersiz kalmasına neden olur ve yaraların iyileşmemesi gibi sorunlar oluşturarak istenen başarının sağlanamamasına sebep olmaktadır.

Meme Küçültme Estetiği Sonrası Riskler Nelerdir ?

Bütün cerrahi işlemler olduğu gibi meme küçültme estetiğinde de kanama, enfeksiyon, aşırı ödem gibi sorunlar oluşabilmektedir. Meme bölgesinden doku çıkartılması yapılacağından dolayı kan kaybı yaşanma riskine karşı hastanın operasyon öncesinde bütün kan testlerinin yapılması gerekmektedir. Bu tür testler yapılmadığı durumlarda ciddi kan kayıpları ile oluşacak riskler yaşanmaktadır.

Hastanın ameliyat sonrası verilen programlara uyması ile beraber yara izlerinin çok belirgin olacak şekilde kalma riskleri de görülebilmektedir. Özellikle ameliyat sonrası tekel ürünlerinin tüketimini bırakmayan hastalarda bu tür komplikasyonlar oluşabilmektedir. Ameliyat sırasında doku çıkarma işlemi yapılırken süt kanallarında kesme yapılabilmesinden dolayı memenin emzirme yapısının kaybolma riski de bulunmaktadır.

Meme küçültme ameliyatı esnasında ve sonrasında oluşacak riskler genelde operasyon yapacak ekibin kabiliyeti ile alakalı olduğunun unutulmaması ve bu alanda tecrübeli doktor ile çalışılması gerekmektedir.