KARIN GERME

Aşırı kilo ile mücadele sonrası kilo kaybından dolayı yaşanan deri sarkmaları ya da hamilelik dönemlerinden sonra oluşan sarkmalara karşı uygulanan estetik  operasyonlardır. Hastanın orta ve alt karın bölgesinden fazla deri dokusu ile beraber yağ dokularının da alınarak karın duvarında bulunan kaslarının sıkı ve gergin yapısının sağlamak için uygulanmaktadır.

Sarkma sorunları çoklu gebelik yöntemlerinde görülmesinin yanında bazı durumlarda normal kilolu kişilerde de genetik sorunlardan dolayı görülebilmektedir. Yapılacak operasyonlar ile karın bölgesinde oluşan bütün sarkmalar başarılı bir şekilde düzeltilmektedir.

Karın Germe Ameliyatından Önce Bilinmesi Gerekenler

Operasyondan sonra gebe kalmayı düşünen anne adayları için gebelikten sonra karın germe estetiği yapılması tavsiye edilir ya da doktorun uygun göreceği sürenin geçmesi beklenmektedir. Operasyonda bilinmesi gereken konuların başında sigara fonksiyonu işin içine girmektedir. Operasyondan sonra sağlıklı iyileşme ve istenilen sonucun alınabilmesi için kesinlikle sigaranın bırakılması gerekmektedir. Sigaranın en büyük zararları arasında damar daraltması olmasından dolayı iyileşme sürecini yavaş ve sıkıntılı bir hale dönüştürmektedir.

Vücut Estetiği Hakkında Diğer Makaleler ;

Operasyona karar vermeden önce sürekli kullandığınız ilaçlar varsa doktorunuza bu konuda bilgi vermeniz gerekmektedir. Örneğin kanı sulandıran aspirin gibi ilaçlar kanama riskinin arttırmasından dolayı karın germe operasyonlarından 10-15 gün öncesinde kesilmesi gerekebilmektedir. Doktorunuzun yapacağı fiziksel muayene ile karın germe operasyonuna karar verilmektedir. Ameliyattan önce gerekli incelemelerin yapılabilmesi için kan tahlili tamamlanması gerekmektedir.

“Karın germe operasyonları kilo kaybı sağlayan operasyon olarak görülmemesi gerekmektedir.”

Karın Germe Operasyonu

Operasyon sonrası genelde göbek altı bölgesinde iz kalmaktadır. Fakat bu bölge iç çamaşırı içinde kalan bir bölge olmasından dolayı dışarıdan fark edilmemektedir. Operasyonların hastanın yapısı, operasyonun türü ve cerrahi ekibe bağlı olarak 2-3 saat içinde çoğunlukla genel anestezi altında tamamlanabilmektedir. Basit tür olan mini karın germe işlemlerinde lokal anestezi uygulaması yapılabilmektedir. Operasyonda göbek çevresinde yaşanan değişmeden dolayı göbek deliğinin de transfer edilmesi gerektiğinden ikinci bir kesi işlemi yapılmaktadır. Operasyon sonrasının hastalara korse giydirilmektedir.

Mini Karın Germe

Hastanın kasık üstü ve göbek arasında kalan bölgede yapılmaktadır ve operasyon izi kasık üstünde ufak bir iz ile sonlanmaktadır. Mini karın germe ameliyatları genelde 1-2 saat içinde tamamlanabilmektedir. Mini karın germe işlemleri genelde Liposuciton işlemleri ile beraber yapılabilmektedir.

Karın Germe Operasyonları Kimler İçin Uygundur.

  • İlk olarak egzersiz ve spor aktivitelerine rağmen karın bölgesindeki yağlardan kurtulamamış kişiler. (Bazı durumlarda basit spor aktiviteleri ile sarkık karın düzeltilebilmektedir)
  • Ameliyat sonrası dönemde gebe kalmayı düşünmeyen kişiler için uygundur. Operasyondan sonra en az 12-14 ay gebe kalınmaması gerekmektedir.
  • Kan sulandırıcı özelliği olan ilaçları olan hastaların 10-15 gün öncesinde başka sağlık sorunu oluşturmayacak şekilde bırakabilecek kişiler
  • Sigara kullanan kişilerin ameliyattan sonra en az 10-12 hafta sigarayı bırakabilecek yapıda olması gerekmektedir.
  • Ameliyat sonrası yara bölgesinde oluşacak enfeksiyonlara karşı antibiyotik kullanılacağı için bu tür ilaçlara karşı duyarlılığı olmayan hastalar

Karın Germe Operasyonlarından Sonrası ve İyileşme Dönemi

Operasyon sonrasında hastaları en çok rahatsız eden durum 2-3 gün süren eğik yürüme durumudur. Hastaların genel anestezi altında uyandıktan sonra hastanın karın bölgesinde şişme ve kanamaları azaltmak için sargı olacağından ve cildin altına yerleştirilmiş dren tüplerinden dolayı eğik yürüme durumu oluşacaktır.Operasyondan sonra dren tüpleri 1-2 gün içinde çıkartıldığından hasta normal yürüyüş pozisyonuna yavaş bir şekilde geçebilecektir. Tren tüpleri operasyon sonrası cilt altında kalması muhtemel sıvıların dışarı atılması için kullanılmaktadır.

İyileşme Dönemi;

Cerrahi bir operasyon olmasından dolayı her operasyon bulunan kanama, enfeksiyon, ve kan toplaması gibi sorunlar nadir olsa da görülebilmektedir. Bu tür sorunlar ile karşılaşmamak için doktorunuzun vereceği reçete ilaçlarına ve fiziksel hareketlere titizlik gösterilmesi önemli konuların başında bulunmaktadır. Özellikle ilaçların alınma saatlerinin aksatılmadan yapılması gerekmektedir.

Karın germe operasyonu sonrası hastalar 2-3 gün süre ile hastane de kalabilmektedir. Operasyon sonrası 18-20 gün içinde hasta normal yaşamına dönebildiği gibi operasyondan sonra 5-6 gün içinde de hafif aktiviteler yapacak duruma gelebilmektedir. Hastalar mide germe operasyonu tamamladıktan 45-60 gün sonra spor yapabilecek durumu da gelebilmektedir.

Mide germe operasyonundan sonra iyileşme dönemi için korse kullanımı :

Ameliyattan sonrası hastaya korse giydirilmiş şekilde hasta odasına çıkartılmaktadır. Korse kullanımı iyileşme süresini hızlandırmasından dolayı kullanım süresi doktorunuzun belirleyeceği sürüye göre kullanılmalıdır. Ameliyat sonrası dönemde doktorunuzun belirleyeceği iyileşme süresince karın bölgesinin yoğun güneş ışığından korunması gerekmektedir. Karın bölgesinin tam istenilen şekli alması 4-6 ay arasında tamamlanmaktadır.

Karın germe operasyonunda estetik alanında çok sık kullanılan kendiliğinden eriyen dikiş sistemi kullanılmasına rağmen doktorunuzun belirleyeceği tarihlerde pansuman ve kontrollere gidilmesi gerekmektedir.

Karın Germe Operasyonundan Sonra Oluşan İzler

Cerrahi bir operasyon olmasından dolayı Skar izi olarak adlandırılan operasyon izi kalmaktadır. Yara izi olmasından dolayı belli aralıklarda pansuman yapılması gerekeceği için doktorunuzun vereceği pansuman tarihlerini aksatmamanız hem izin görünümü hem de hızlı iyileşme için önemli konular arasında bulunmaktadır. İlk 60 içinde çok pembe şeklinde belirgin olan operasyon izi 6 ay sonrasında çok ince bir çizgi olacak şekilde kalmaktadır. Operasyondan 12 ay sonra izler tamamen ten rengi ile aynı ve silik bir şekilde kalmaktadır.