BACAK EĞRİLİĞİ

Özellikle bayanların dış görünümünde en çok önem verdikleri görünüm unsurları arasında orantılı bacak görünümü olmaktadır. Son yıllarda tıp teknolojisi alanında yapılan gelişmeler sayesinde çapraz bacak ya da üst ve alt bacağın birbirinden uyumsuz olması durumlar düzeltilebilmektedir. Uyumsuz bacaklar aslında sadece ayak bölgesini açıkta bırakan kıyafetler için düşünülmemesi gerekmektedir. Bacak eğriliği aslında pantolon, tayt ve bacak bölgesini saran bütün kıyafetlerde rahatsız edici görünüm oluşturabilmektedir. Özellikle yaz aylarında bacak eğriliği sorunu çok belirgin olmasından dolayı kişilerde özgüven sorunu oluşabilmektedir.

Bacak Eğriliği Oluşum Nedenleri

Estetik beden duruşunun en önemli unsurları arasında bulunan bacaklar bazı sorunlardan dolayı çarpık görüntü oluşabilmektedir. Bacaklarda oluşan sorunlar genelde yağ dokularının orantısız dağılımları ya da bazı kemik sorunlarından kaynaklanmaktadır. Kemik sorunlarından dolayı oluşan eğrilerin tedavisi en zor yapılan cerrahi müdahale olmasından dolayı sağlığı tehlike eden bir unsur yoksa yapılmaması gerekmektedir.

Bacak eğriliği için yapılan estetik operasyonları genelde yağlanma sorunlu olan türlerde yapılmaktadır. Kilo almaya bağlı olarak alt ve üst bacaklarda oluşan orantısızlık bölgesel yağlanma sorunu gibi görülerek müdahale edilmektedir.

 

Vücut Estetiği Hakkında Diğer Makaleler ;

Bacak Eğriliği Nasıl Giderilmektedir ? 

Cerrahi müdahaleler yerine kemik yapısına dokunulmadan yağ  enjeksiyonu (dolgusu) uygulaması ile düzeltilebilmektedir. Yağ transferindeki amaç doldurma yöntemi ile dolgu yaparak eğriliklerin giderilmesi sağlanarak kemik yapısına dokunulmadan operasyon tamamlanmaktadır. Yağ transferi yönteminde hastanın uygun bölgesinden alınan yağ hava ile temas etmeden tekrar enjekte edilebildiğinden tamamen hastanın kendi yağ dokusu ile uygulanmaktadır. Yağ transferi ile alt ve üst bacak orantısızlıklarını kaldırarak simetrik görünüm oluşturulmaktadır.

Bacak Eğriliği Tedavisinde Neden Yağ Transferi Kullanılmaktadır ?

Bacak eğriliği konusunda en kolay ve sağlıklı yöntem arasında bulunduğu için yağ transferi yöntemi kullanılmaktadır. Hem kemik yapısına dokunmadan hem de operasyon sonrası hastanın çok hızlı taburcu olabilmesinden dolayı yağ transferi yöntemi en çok tercih edilen uygulamalar arasında bulunmaktadır.

Yağ transferinin diğer uygulamalara avantajları arasında;

  • Hastanın uygun bölgesinden alınan yağ kök hücre bakımından zengin olmasından dolayı transfer edildiği zaman uzun süre kalma imkanı bulunmaktadır.
  • En kolay ve hasta için hızlı tedavi süreci sağlamaktadır.
  • Alt ve üst bacak eğrilikleri de bu yöntem ile düzeltilebilmektedir.
  • Uygulama yapılan bölgede herhangi bir kesi işlemi uygulamadan sadece mikro giriş uygulamaları ile yapılması

Bacak Eğriliği Kaç Seansta Düzeltilmektedir ?

Hastanın bacaklarında ileri derece eğrilik yoksa tek seans yağ transfer işlemi ile sorunlar düzeltilebilmektedir. Fakat ileri derece eğrilik olması durumunda 2. Seans yapılması ile sorun çözülebilmektedir.

Bacak Eğriliği Operasyonundan Önce Yapılan Muayene

İlk olarak bacak eğriliğinin kemik yapısı ile ne derece ve eğriliğin hangi seviyede olduğu belirlenmektedir. Yağ transferi yapılması için uygun yağın hangi bölgeden alınacağı ve ne ölçüde transfer edileceği muayene sırasında belirlenmektedir. Tıp alanında teknolojilerin gelişmesi sayesinde operasyon öncesi ve sonrası olacak şekilde ortaya çıkacak sonuç operasyondan önce bilgisayar üzerinde hastaya gösterilebilmektedir.

Hastanın bacak yapısına göre bacak eğriliği operasyonu yapılmadan önce ameliyatından genel mi ya da lokal anestezi olacağı belirlenmektedir. Anestezi durumu hastanın diğer sağlık sorunları ile de alakalı olarak belirlenmektedir. Genel anesteziye duyarlılığı olan hastalarda lokal anestezi uygulaması yapılmaktadır.

Bacak Eğriliği Operasyonu Aşamaları

  • Lokal ya da genel anestezi uygulaması yapılır
  • İlk olarak uygun bölgeden yağ alımı gerçekleştirilir.
  • Bacaklarda istenilen formu kazandırmak için alınan yağlar uygun bölgelere enjekte edilmektedir.

Bacak Eğriliği Operasyonu Sonrası Nasıl Gelişmektedir ?

Estetik operasyonları arasında en hızlı iyileşme süreci olan uygulamalar arasında bulunmaktadır. Cerrahi derecede kesi işlemi yapılmadığından ve kemik yapısına herhangi bir müdahale olmamasından dolayı operasyondan 2-3 saat sonra hasta taburcu olabilmektedir. Operasyon sonrasında hastanın 15-20 gün boyunca yağ alınan bölgede varis çorabı giyilmektedir. Aynı şekilde yağ transfer edilen bölgede de sıkılaşma olması için aynı süre içinde korse giyilmektedir.