TAMPONSUZ BURUN ESTETİĞİ

Estetik operasyonları arasında en çok uygulanan burun estetiği olmaktadır. Fakat konu burun estetiği olunca birçok hastada en büyük sorunların başında Burun Tamponu konusu gelmektedir ve bu sorun hastalarda genelde hep ertelemeye neden olmaktadır. Burun tamponlar özellikle ameliyat sonrası iyileşme döneminde ve tamponun çıkartılması anında hastalara ciddi oranda rahatsızlık vermesinden dolayı burun estetiğine karşı tedirginlik oluşmaktadır. Fakat gelişen teknolojiler sayesinde artık burun estetiği operasyonların çoğunda tampon uygulaması yapılmamaktadır.

Tampon Kullanmadan Burun Estetiği

Burun estetiğinde geçmiş dönemlerde kullanılan tamponlar yerine doku yapıştırıcısı ve kendinden kaybolan dikişler sayesinde artık tampon kullanımına gerek kalmamaktadır. Tampon kullanılan operasyonlar sonrası yaşanan nefes alma sorunları, ağrılı iyileşme ve hafif kanamalar artık yeni yapıştırma yöntemleri sayesinde giderilmektedir. Burun estetiğinde olduğu gibi bazı kişilerde kaza sonucu ya da doğuştan oluşabilen burun eğriliği ya da burun kıkırdağı problemlerinin tedavisinde de yapılan cerrahi işlemlerde de artık tampon kullanımına gerek kalmadığının bilinmesi gerekmektedir.

Zorunlu olunan bazı durumlarda yapılması gereken burun ameliyatlarında (kemik, kıkırdak yapı eğriliği ya da et oluşumu gibi) radyofrekans yöntemi ile küçültme ve düzeltme yapılmaya başladığından dolayı operasyon sonrasında herhangi bir iz kalmadığı gibi tampon kullanımı da gerek kalmamaktadır.

Tamponsuz Burun Estetiği
Rinoplasti Nedir ?
Burun Estetiği Hakkında Diğer Makaleler ;

Sağlıklı Yaşam Sağlıklı Nefes Alma İle Sağlanır

Burun yapısındaki sorunların görülme oranı çok yüksek olmasına rağmen yapılan araştırmalarda hastaların bu tür sorunları burun estetiği yaptırarak düzeltilmesi konusunda tedirginlik yaşadığı görülmektedir. Yaşanan tedirginliklerin en büyük etkeni ameliyat sonrası iyileşme döneminin tedirgin edici olması ve estetik teriminin halk arasında yanlış değerlendirilmesinden kaynaklanmaktadır. Fakat bu tür sorunlar kişilerin nefes almalarını ciddi oranda etkilemesinden dolayı başka sağlık sorunlarını da neden olabilmektedir.

Burun kemiği eğrilikleri ya da burun eti durumunda oluşan başlıca rahatsızlıklar

  • Burunda oluşacak tıkanıklardan dolayı geceleri zor nefes alma ve horlama
  • Sabahları boğaz bölgesinde ağız açık uyumadan dolayı kuruluk hissedilmesi
  • Solunum zor yapılacağı için vücudun sabahları daha yorgun uyanması
  • Vücudun en iyi solunum yaptığı bölge burun olmasından dolayı bu bölgede yaşanan bir tıkanıklıkta ağız yoluyla nefes alınmaktadır. Ağız yoluyla nefes alınması durumunda boğazlarda tahrişe bağlı olarak çok sık farenjit gibi durumlar görülebilmektedir. Burun yoluyla alına hava nemlenir ve ısı kazanmasından dolayı bu tür sorunlar görülmediği için solunum yolunun kesinlikle rahat olacak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir.
  • Çok sık olmamakla beraber burun kemiği eğriliği veya et bulunması sinüzit oluşumuna daha çok imkan sağlamaktadır.

Hastaların Burun Ameliyatından Korkma Nedenleri

Burun estetiği operasyonlarından korkunun en büyük nedenleri arasında geçmiş dönemlerde yapılan operasyonlarda kullanılan tampon uygulaması olmaktadır. Yazımızın başında da dediğimiz gibi artık tampon kaynaklı oluşan sıkıntılar yeni cerrahi uygulamalar sayesinde ortadan kalkmaktadır. Burun estetiği ameliyatlarından sonra işe dönüş sürelerinin uzun olduğu kanısı insanlarda tedirginlin oluşturmaktadır. Fakat hem tampon kullanılmadığı hem de gelişen uygulama teknikleri sayesinde ameliyat sonrası 7-8 gün içinde hastalar kontrollü bir şekilde normal yaşamlarına dönebilmektedir.

“Solunum sorunları ve dış görünümde vereceği etkinin getireceği öz güvenin 5-6 günlük sıkıntıya değeceğinin de unutulmaması gerekmektedir.”

Burun Estetiğinde Eski Korkular Ortadan Kalkıyor

Ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olmasının yanında dış görünüm olarak da kişilerin rahatsız eden bir etmen olan burun sorunları ne yazık ki hastaların korkusundan dolayı düşük oranlı operasyon olarak görülmektedir. Özellikle son 5 yıl içinde gelişen teknolojiler sayesinde başta tampon uygulaması olmak üzere birçok eski yöntem kullanılmadığından dolayı hem burun estetiği operasyonları hem de operasyon sonrası süreç artık çok daha kolay geçebilmektedir.

Yeni kullanılan dikiş yöntemleri ve özel doku yapıştırıcıları sayesinde kanamalarında önüne geçildiğinden dolayı artık çok daha hızlı iyileşme yaşanmaktadır. Tamponsuz burun ameliyatı sayesinde artık hastalar aynı gün taburcu olmanın yanında iyileşme sürecinde rahatsız edecek şekilde ağrıda çekmemektedir.

Bazı operasyonlarda burun içi silikon tampon kullanımı zaruri olarak görülmesinden dolayı operasyona karar vermeden önce eğer bu konuda çok tedirginlik yaşıyorsanız mutlaka doktorunuzdan bilgi almanız gerekmektedir. Çok düşük ihtimal olsa da bazı durumlar özel silikon tamponlar kullanılmaktadır. Fakat tampon kullanımında da eski sistem sargı bezi yerine nefes almayı sağlayacak şekilde silikon tamponlar kullanılmaktadır.

Tamponsuz Burun Ameliyatının Getirmiş Olduğu Konfor

Burun estetiği operasyonları için geliştirilen özel dikiş yöntemi sayesinde geçmiş dönemlerin en sıkıntılı süreci olan tampon kullanımına gerek kalmamaktadır. Kendiliğinden eriyen dikiş ve özel doku yapıştırıcıları sayesinde hastaların operasyon sonrası iyileşme sürecini çok daha rahat atlatmasını sağlamaktadır.

Tamponsuz burun ameliyatı yönteminin diğer avantajları arasında özellikle burnun geri noktalarına kadar kolay ulaşma imkanı sayesinde etkili dikiş yapıldığından herhangi bir kanama durumu oluşmadan 10-15 dakika içinde tamamlanabilmektedir. Geçmiş dönemlerde deviasyon olarak adlandırılan burun eğriliği düzeltme operasyonlarında burun içi mukozasını yeni yerine oturmak içinde kullanılan tampon silikonların yaptığı sorunların yerine artık burun içi zımba yöntemi ile dakikalar içinde tamamlanarak burun içi mukoza yerine tespit edilebilmektedir. Burun içi zımbalar operasyondan sonra 9-10 içinde kendiliğinden kaybolan yapısı sayesinde tampon çıkartmada yaşanan sıkıntıların hiçbiri oluşmamaktadır.

“Burun içi zımbalar burun delikleri çok dar olan hastalarda uygulama zorluğu yaşatmasından kullanılamama durumlarına karşı önceden yapılacak ufak operasyon geçirebilmektedir.”

Tamponsuz Burun Ameliyatı Operasyonları Maliyetleri

Burun estetiği fiyatlarında tamponsuz yapılacak operasyonlar normal operasyonlara göre ilave bir maliyet getirmemektedir.  Hatta operasyonu yapacak cerrahi ekibinde işini kolaylaştıracağından dolayı fiyat konusunda kesinlikle ilave yük getirmemesi gerekmektedir. Ülkemizde burun estetiği operasyonları SGK kapsamında olmadığından dolayı fiyat konusu operasyonu yapacak cerrahi doktordan ve yapılacak sağlık kuruluşuna kadar birçok etken üzerinden değerlendirilmektedir.  Fiyat konusu değerlendirirken kesinlikle operasyon sonrası sürecin nasıl atlatılacağı konusunda verilecek bilgiler doğrultusunda karar vermeniz tavsiye edilmektedir.