MEME ESTETİĞİ

Günümüzde kişilerin yaşam standartlarının değişmesi ile dış görünüme verilen özenin de değişmesinden dolayı özellikle bayanlar arasında istenilen meme yapısına ulaşmak için bir takım meme estetiği operasyonları artık çok sık yapılmaktadır. Bazı durumlarda hastaların memelerinin çok büyük ya da küçük olması rahatsızlık verdiği için bu tür operasyonlara gerek görülebilmektedir. Meme estetiği aynı zamanda aşırı kilolarından kurtulan ya da bazı gebelik sonrası oluşan sarkmalardan dolayı da ihtiyaç olarak görülebilmektedir. Estetik operasyonları arasından özellikle son 5 yıldır en çok tercih edilen operasyonlar arasında bulunmaktadır.

Meme estetiğinin uygulama nedenleri arasında;

  • Meme büyütme ve küçültme
  • Kanser sonrası kaybedilen memenin tekrar yapılandırılması
  • Sarkık memelerin dikleştirilmesi
  • Doğuştan meme bozukluklarının giderilmesi ( tüberöz meme gibi )
  • Yanıklar veya enfeksiyonlar sonrası nedbeleşme ve şekil bozukluklarının giderilmesi
Meme Estetiği

Meme estetiği operasyonlarında istenilen şekle ulaşmak için genelde silikon ya da meme protezi kullanılmaktadır. Fakat meme toparlama estetiğinde ise hastanın kendi dokusu ya da göğüs protezi gibi medikal unsurlar devreye girebilmektedir.

Meme Estetiği Operasyonlarında Önce Bilinmesi Gerekenler

Hastanın istediği dış görünümü doktoruna iyi bir şekilde anlatması gerekmektedir. Bazı durumlarda hastanın anatomik yapısı müsait olmadığından her türlü istekler gerçekleşemediğinden doktorun önereceği yöntemlere özen gösterilmesi önemli konuların başında gelmektedir.

En çok merak edilen konuların başında iyileşme süresi gelmektedir. Hastalar operasyondan sonra en az 30-45 gün doktorun önereceği korseyi giymeleri istenilen neticenin alınması için önemli bir unsurdur.

Bazı durumlarda hastanın beklediği görünüme ulaşması 9-12 ay arasında değişebilmektedir.

“Emzirme dönemimde olan anneler için meme estetiği operasyonları emzirme tamamlandıktan 12-14 ay sonrası yapılması gerekmektedir. Emzirme döneminde süt kanallarının açık olmasından dolayı tam görüntünün oluşması için süt kanallarının kapanması gerekmektedir.”

Meme Estetiği Operasyonu İşlemi

Fiziksel görünümlerini düzenlemenin yanında bazı durumlarda zaruri olan meme estetiği işlemleri genelde silikon meme protezinin meme başı çevresinde itibaren başlayan ufak kesik ile yerleştirilmesi ile tamamlanmaktadır. Hastanın yapısına göre meme protezi genelde meme dokusunun tam altına yerleştirilebildiği gibi bazı durumlarda meme dokusunun altındaki kas dokusunun altına da yerleştirilebilmektedir.

“Son yıllarda en çok tercih edilen yöntemlerin arasında  dual plane olarak adlandırılan yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemde protezler hastanın hem meme bezi altına hem de kas dokusuna iki farklı şekilde yerleştirilerek yapılmaktadır.”

 

MEME AMELİYATLARINDA YAŞ SINIRI

Meme sürekli gelişim ve değişim yapısı bulunmasından dolayı genelde tam oluşumu beklemek için 18 yaş ve üstü kişilerde yapılması tavsiye edilmektedir. Bu süre içinde hormonal değişikliklerde tamamlanma seviyesinde olmasından dolayı istenilen sonuçların daha verimli alınması sağlanmaktadır.

Fakat Hipertrofileri gibi bazı özel durumlarda 18 yaşını beklemeden sağlığın düzenlenmesi için meme estetiği operasyonu yapılabilmektedir.

Meme Estetiği Operasyonlarında Meme Küçültme İşlemi

Dış görünümünden rahatsız olan kişilerin yanında ileri derece büyük göğüs yapısı genelde kişilerde boyun kısmı mekaniğine ciddi oranda zarar verebilme ihtimali olmasından dolayı meme küçültme operasyonları yapılabilmektedir. Meme küçültme operasyonları yapılacak işlem boyutuna göre doku kesimi ile gerçekleştirilebildiği gibi bazı durumlarda liposuction olarak adlandırılan yağ alma işlemi de yeterli görülebilmektedir. Meme estetiğinde küçültme yapılırken oluşacak sarkıklarda alınmaktadır.

Meme Estetiği Operasyonlarında Meme Dikleştirme İşlemi

Genelde çoklu emzirme gebelik döneminden sonra ve yaşlanma ile görülen sarkıkların giderilmesi için yapılan meme estetiği operasyonlarıdır. Memenin dikliğini kaybetmesi en sık görülen normal süreçlerin başında olmaktadır. Meme küçültme operasyonlarında olduğu gibi mevcut memenin üzerindeki dokulara şekil verilerek daha gergin ve dik durması sağlanmaktadır.

Meme Estetiği Operasyonlarında Meme Büyütme İşlemi

Meme estetiği işlemleri arasında en sık uygulanan işlemdir. Meme dokusunun istenildiği gibi gelişmemesi, emzirme döneminde meme dokusunun küçük boyutlara ulaşması ve aşırı kilo verilmesi sonunda meme küçüklüğü sorunu oluşabilmektedir.

“Meme küçüklüğü bir sorun olarak görülmemesi gerekmektedir.”

Meme büyütme operasyonların hastanın istediği boyut ve şekle göre gerekli planlama yapılmaktadır. Meme büyütme operasyonların genelde şekil alabilen jöle kıvamında silikon protezler kullanılabildiği gibi bazı hastalar silikon kılıf içine tuzlu su kullanımı da tercih edilebilmektedir.

Meme Büyütme Estetiğinde Silikon Seçimi

Hastanın yeni oluşumunu istediğin memenin yapısına göre farklı silikon seçimi yapılabilmektedir. (Boyutları, yuvarlak şekli, düz ya da pürüzlü görünüm gibi). İstenilen şekle göre silikon hastaya hangi bölgeden yerleştirileceği kararı verilmektedir. Silikon seçimi yapılırken hastaların göğüs bölgesinin üstünde yeterinde doku bulunması halinde sadece göğüs orta kısımlarının doldurulması yeterli olmaktadır.

Meme Estetiğinde Yaşanabilecek Riskler

Kesi işlemleri arasında olmasından dolayı birçok kişide en çok merak edilen konuların başında gelen ağrı durumu çok rahatsız etmeyecek seviyede oluşabilmektedir. Ağrı oluşumu operasyon sırasında oluşan yaradan kaynaklanmamaktadır. Genelde meme protezinin koyulduğu bölge ile alakalı bir ağrı oluşabilmektedir. En sık görülen sorunların başında kapsül gelişme riski oluşmaktadır.

Meme estetiği operasyonlarından sonra en sık görülen sorunların başında meme protezinin kayması olmaktadır. Operasyon sonrasında hastaların ilk 5 gün yatış pozisyonlarını doktorun önereceği şekilde olmasına özen göstermelidir. Aksi durumlar meme protezi kayma yapıp asimetrik bir görünüme neden olabilmektedir.

Cerrahi bir işlem olmasından dolayı hastalarda kanama ve yara enfeksiyonu riski bulunmaktadır. Bu tür sorunlar yaşanmaması için reçete ile verilecek ilaçların alınması yeterli olmaktadır. Ameliyattan sonra 2-3 gün içinde banyo yapılabilmektedir.

Meme Estetiği Sonrası Emzirme Yapılabilir Mi?

Meme operasyonlarında özellikle meme büyütme işlemleri sonrası merak edilen konuların başında süt emzirme konusu gelmektedir. Operasyon meme fonksiyonu ve süt kanallarına herhangi bir zarar verilmeden ve değiştirilmeden yapılmasından operasyon sonrası doktorun uygun gördüğü tarihten sonra gebe kalınarak emzirme yapılabilmektedir.