ERKEK MEME ESTETİĞİ

Son zamanlarda erkekler için uygulanan göğüs küçültme operasyonları erkek meme estetiği alanında yaygınlaşan operasyonlar arasında yer bulmaktadır. Erkeklerde Jinekomasti olarak bilinen fazla gelişmiş göğüs sorunu için uygulanan bir yöntemdir. Geçmiş dönemlerde estetik cerrahisi günümüzdeki kadar gelişmemiş olduğundan Jinekomasti ciddi rahatsızlıklar oluşturabiliyordu.

Jinekomasti Nedir

Erkeklerde görülen ve göğüs bölgesinin genelde hormon dengesizliklerinden gereğinden fazla büyümesi sorunudur. Bazı durumlarda hastaları ciddi oranda rahatsızlık verebilmektedir. İlk dönemlerde fark edilmesi durumunda erken müdahale yapılması çok daha kısa sürede tedavi olma imkanı sağlamaktadır.

Genelde tek göğüste görülen büyüme sorunu bazı durumlarda her iki göğüste de görülebilmektedir. Göğüz bölgesinde etkinlik gösteren yağ dokularının fazla gelişmesi ile ortaya çıkmaktadır. Genetik olarak sınıflandırılan hastalıklar arasında bulunmaktadır.

Meme Estetiği Hakkında Diğer Makaleler ;

Erkeklerde Meme Küçültme Operasyonları Süreci

Ülkemizde artık estetik operasyon yapmaya müsait bütün sağlık tesislerinde uygulanabilmektedir. Hastanın ilk kontrol sonrasında meme yapısındaki büyüklük tespit edilerek operasyon türü karar verilmektedir. Bazı durumlarda ikinci operasyon gerekebilmektedir. Erkek Meme Estetiği kararı verildikten sonra hastanın yapısına göre başta sigara kullanımı varsa belli bir dönem bırakılması ve çeşitli ilaçların operasyon öncesinden alınması gerekmektedir. Kan sulandırıcı ilaç ya da bitkisel takviyelerin kullanımı bulunuyorsa doktorunuza kesinlikle bilgi vermeniz gerekmektedir. Bu tür ilaçların kullanımı belli bir dönem kesilecektir.

Bütün meme estetiklerinde olduğu gibi operasyonun şekline göre Genel ya da lokal anestezi altında olacağı belirlenmektedir. Anestezi çeşidinin kararını, memenin genişlemesine neden olanlar etkilediği gibi hastanın sağlık yapısı da bu konuda belirleyici bir unsur olmaktadır. Erkek meme estetiği genelde yağ dokularının belirli bir bölgede toplanması sonucu oluştuğundan dolayı liposuction olarak bilinen vakum yöntemi ile yapılabildiği gibi bazı durumlarda yağ dokularının zorlu bölgelere de yayılmasından dolayı cerrahi işleme gerek görülmektedir. Yöntem kararı estetik cerrahı tarafından hastanın yapısına da en uygun olacak şekilde belirlenmektedir.

Erkek Meme Estetiği Başarı Oranı ve Riskleri

Türkiye’de tıp teknolojilerinin gelişmesi ve estetik alanında eğitim kişilerin artması sayesinde yapılan operasyonlar yüksek başarı oranına sahiptir. Operasyon sonrası çok kısa sürede fark edilir bir düzelme olduğu görülmektedir. Meme küçültme operasyonlarının başarılı olmasındaki en önemli etkenler arasında büyümenin nedeninin bulunması olmaktadır. Eğer büyüme hastanın kullandığı bir takım ilaçlar ya da aşırı kiloda kaynaklanıyorsa operasyon sonrası başarı sağlanması için bu tür etkenlerinde ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Genel olarak belli bir riski olmayan bir işlem olsa da her operasyonda olduğu gibi hastanın yapısına bağlı olarak riskler mevcuttur. Görülen sorunlar arasında anesteziye bağlı olarak hastanın yapısı ile alakalı sorunlar, meme uçlarında oluşabilecek beklenmeyen değişimler ve belli bir dönem meme bölgesinde ağrılar. Çok nadir olarak görülse de bazı hastaların memelerinde operasyon sonrası asimetri durumu fark edilecek düzeyde oluşabilmektedir. Bu tür risklerin oluşumunu en düşük seviyede tutabilmek için operasyonu yapacak ekip ve sağlık tesisinin etkin bir rolü bulunduğunun da bilinmesi ve doktor seçimine özen gösterilmesi gerekmektedir. Cerrahi işlemlerde kanama, enfeksiyon riskleri bulunmasından dolayı doktor tarafından verilen antibiyotiklerin kullanımı gerekmektedir. Antibiyotiklere karşı duyarlılığı olan hastaların mutlaka doktorların bilgi vermesi gerekmektedir. Kan sulandırıcı ilaçların operasyon öncesinde bırakıldığı gibi operasyon sonrasında da belli bir dönem kullanılmaması gerekmektedir.

Erkek Meme Estetiği Sonucu İz Kalıyor mu?

 

Meme bölgesinde iz kalması tamamen seçilecek operasyon türü ile alakalı olmaktadır. Eğer meme estetiği için Liposuction yöntemi kullanılacak ise  iz sorun olmamaktadır. Operasyon sırasında bu izlerin en düşük seviyede tutulması için operasyon çok titiz bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Erkek Meme estetiği için kesi ile klasik yöntem uygulaması yapılacak ise operasyon sonrasında rahatsız etmeyecek seviyede cerrahi işlemin izleri kalabilmektedir.

Erkek Meme Estetiği Operasyon Sonrası

Operasyon sonrasında istenilen başarının sağlanabilmesi için doktorunuzun operasyon öncesinde verdiği direktiflerin aksatılmadan yapılması gerekmektedir. Özellikle yazımızın başında da belirttiğimiz gibi sigara tüketiminin kesilmesi gerekmektedir. Operasyon sonrasında doktorun belirleyeceği kiloya ulaşmak ya da korumak için önerilen beslenme programı titiz bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Meme estetiği operasyonu sonrasında normal ölçülere ulaşılır ve sağlıklı bir şekilde kontrolü gerçekleştirilmektedir.

Erkek Meme Estetiği Ücretleri

Meme estetiği ücretleri tamamen hastanın sorununun büyüklüğü, seçilecek yöntem, uygulama yapacak estetik ekibi ve sağlık tesisi gibi birçok faktör tarafından belirlenmektedir. Ücretleri belirleyen en önemli unsur estetik yöntemi seçimi olmaktadır. Liposuction yöntemi maliyet olarak daha düşük olmasının yanında cerrahi işlem ile yapılan operasyon daha maliyetli olabilmektedir.