LİPOSUCTİON

Son zamanlarda estetik alanında en çok uygulanan işlemlerin arasında bulunmaktadır. Özellikle belli bölgelerinde diyet yapmalarına rağmen yağlanma olan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Normal kilolu insanlarda da belli bölgelerde yağlanma olabildiği için sadece kilolu insanlara uygulanan bir yöntem olarak görülmemesi gerekmektedir. Liposuction sayesinde bu tür bölgesel yağlanmalardan kurtularak vücut bölgelerinin uyumlu hal alması sağlanması için fazlalıkların alınmasını hedeflemektedir.

Liposuction Uygulanabilen Bölgeler

Vücudun her bölgesinde uygulanabiliyor olmasına rağmen en çok uygulama yapılan bölgeler arasında;
 
  • Bel ve kalça bölgesi
  • Uyluk
  • Diz içleri
  • Yanaklar
  • Boyun
  • Kollar
  • Göğüsler

Liposuction yöntemi hakkında unutulmaması gereken ve en çok yanlış bilinen konuların başında liposuction kilo verme yöntemi olarak görülmesi olmaktadır. Zayıflama için Liposuction yöntemi kullanılmaması gerekmektedir.

Vücut Estetiği Hakkında Diğer Makaleler ;

Liposuction Çeşitleri Var mıdır ?

Teknolojinin gelişmesi ile liposuction yöntemleri de değişmektedir. Fakat mantık olarak hepsi aynı yöntemde kullanılmaktadır. 
 

Liposuction’da kullanılan yöntemler

  • Kuru Teknik
  • Islak Teknik
  • Şişirme Yöntemi

Liposuction Uygulama Süreci

Uygulama yapılacak bölgeye ilk önce serum uygulaması yapılmaktadır. Serum uygulamasında amaç liposuction yapılacak bölgede yumuşama sağlamasının yanında operasyon sırasında hastanın kan kaybı yaşamamasını sağlamaktadır. Hastaya tüm uygulama süresince bölgenin büyüklüğüne göre 2-3 tane küçük delik açılarak uygulama yapılmaktadır. Açılan bu delikler vasıtası ile liposuction kanülleri istenilen bölgede toplanma yapmış yağ dokuları emilmektedir. Emilim işlemi basit bir vakum sistemi olarak görülebilir.

Liposuction işlemi sonunda bölgenin durumuna göre korse gibi sıklaştırıcılar giyilebilmektedir. Ameliyat sonrasında rahatsız edecek şekilde ağrı hissedilmemektedir. Liposuction uygulaması sonunda istenilen sonucun alınması 6 aya kadar sürebilmektedir. İyileşme evresi 2-3 hafta içinde tamamlanır ve operasyonun şişliği ve morlukları kaybolmaya başlar.

Kuru Liposuction Yöntemi

Son yıllarda artık kullanılmayan yöntemler arasındadır. Uygulama yapılacak bölgeye serum enjekte etmeden uygulama yapılmaktadır.

Islak Liposuction Yöntemi

Sık kullanılmayan yöntemler arasında bulunan ıslak Liposuction yöntemi ile uygulama yapılacak alana işlemi kolaylaştırmak için serum uygulaması yapılmaktadır.

Şişirme Liposuction Yöntemi

En sık kullanılan yöntemler arasında olmaktadır. Genelde lokal anestezi altında yapıldığı bilinse de hastaya uygulama alanını şişirmek için verilen serum rahatsızlık ve ağrı vermesinden dolayı genelde uyutulup ya da genel anestezi altında yapılabilir. Uygulama yapılacak alana uyuşma yapması için alınması planlanan yağ miktarının 2-3 katı fazlasında serum yüklemesi yapılmaktadır. Şişirme yönteminde en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında gereğinden fazla uygulama yapılmaması gerektiği konusudur. Çünkü şişirme yöntemi ile yapılan emilme sırasında alınması istenen yağ dokusunun etrafındaki alanlardaki yağ dokularında da parçalanma yaptığı için fazla alınması sonunda çökmeler oluşabilmektedir.

Liposuction Sonrası ve İyileşme Dönemi

Genel olarak 48 saat içinde uygulamam yapılan bölge ve etrafında ödemlerin oluşması normal bir durum olarak bilinmesi gerekmektedir. Liposuction kanüllerinin giriş yapıldığı yerde 24 saat süre içinde sıvı sızıntıları oluşabilmektedir. İçeride bulunan fazla serumlar bu süre içinde dışarıya akarak çıkmaktadır.

Operasyon sonrasında ilk 48 saat halsizlik ve yorgunluk hissi oluşabilmektedir. Bu tür şikayetlerin azalması için bol miktarda sıvı alınması tavsiye edilmektedir. Genelde hastanın sağlık durumuna göre engel oluşturacak bir durum olmadığında günlük 1,5-2 litre tuz-şeker karışımlı su içilmesi tavsiye edilmektedir.

Liposuction uygulamasından sonra 4-5 gün fazla bir değişiklik beklenmemesi gerekmektedir. Çünkü operasyon şişliği olacağından dolayı uygulamanın etkisi ortaya çıkamamaktadır. Bazı durumlarda vücuda verilen serumun etkisi ile hastanın operasyon öncesindeki kilodan fazla kilo olma durumu oluşabilmektedir. Geçici bir süredir.

Antibiyotik kullanıma duyarlılığı olan kişilerin kontroller sırasında doktoruna bilgi vermesi gerekmektedir. Çünkü operasyon sonunda enfeksiyon oluşmaması için belli bir dönem uygun antibiyotikler kullanılmaktadır.

Liposuction sonrası dönemde ağrı konusu merak edilen konuların başında gelmektedir. Kişilerin ağrı eşiğine bağlı olarak genelde herhangi bir rahatsız edecek ağrı oluşumu olmamaktadır. Fakat bazı durumlarda spor sonrası oluşan ağrılar kadar hissedilmektedir. Ağrı oluşumu yaşanmasında basit ağrı kesiciler yetebildiği gibi kısa süreli uygulama alanına buz uygulanması ağrıları dindirmeye yetmektedir. Fakat buz uygulaması direk cilde uygulanmadan havlu gibi bir ürünler kullanılarak uygulanmalıdır.

Liposuction uygulamasından 48 saat sonra hastanın duş yapmasına izin verilmektedir. Genelde 3 gün sonunda hastanın uygun korse ile günlük dolaşımları sağlanabilmektedir. Korse kullanımı sıkıcı gelse de 6-7 gün kullanılması tavsiye edilmektedir. Liposuction uygulamasından 7-8 gün sonra spor aktivitelerine başlanabildiği gibi uygun hareketlerin artısı da bulunmaktadır.

Liposuction sonrası en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında solaryum ve güneş ışığından uzak durulması gerektiğidir. Özellikle uygulamadan sonra 6-7 hafta solaryuma girilmemesi ve güneş altında fazla kalınmaması gerekmektedir.

Liposuction Uygulamasından Sonra Tekrar Yağlanma

En çok merak edilen konuların başında uygulaması sonrası yağlanma konusu gelmektedir. Vücutta bulunan yağ hücreleri ergenlik çağından sonra gelişimi düşerek sabit bir duruma gelmektedir. Yağlanma durumu aslında erişkin insanlarda yeni yağ hücresinin oluşması ile değil aksine var olan yağ hücrelerinin gelişmesinden dolayı oluşmaktadır. Liposuction işleminden sonra bölgedeki yağ dokuları alınmasından dolayı tekrar oluşum olmamaktadır. Fakat ameliyat sonrası beslenme ve fiziksel aktivitelerin çok önemli bir unsur oluşturmaktadır. Bazı durumlarda bu tür unsurlara dikkat edilmemesi durumunda bölgede tekrar yağlanma oluşabilmektedir. Liposuction uygulaması yağ dokularının 18 yaşından önce tam oluşmadığından dolayı işlemlerin 18 yaşından sonra yapılmalıdır.